09171072507
دکل های مخابراتی

دکل های مخابراتی

دکل مخابراتی پارس دکل

 

 

دکل مخابراتی پارس دکل

 

در این مقاله از سایت پارس دکل قصد داریم به معرفی دکل مخابراتی پارس دکل بپردازیم.

 

دکل‌ خودایستا

یکی از انواع دکل مخابراتی پارس دکل، دکل‌های خودایستا اصطلاحا به دکل‌هایی گفته می‌شود که دارای ۳ یا ۴ پایه بوده و پایه ‌ها با اعضای خرپایی به گونه ای به هم متصل می‌شوند که هر چه به ارتفاع دکل افزوده می شود از اندازه اضلاع آن کاسته می شود، به نوعی که این دکل ها تنها بر روی پایه های خود استوار هستند و از این رو خود ایستا نامیده می شوند.

دکل‌ خودایستای چهارپایه

این نوع دکل‌ها به صورت چهار پایه بوده که معمولاًَ تمام قطعات دکل از نبشی ساخته می‌شود که بوسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند. این دکل‌ ها برای بارهای زیاد و معمولاً برای ارتفاع‌ های بلند تر از ۲۴ متر استفاده می‌شود.

دکل‌ خودایستای سه پایه

دکل‌های خودایستا سه پایه دکل‌ هایی هستند که به صورت مشبک بوده و دارای سه پایه می ‌باشد. پایه ‌ها اکثرا از لوله و اعضای داخلی به صورت خرپایی از نبشی ساخته می‌شود.

در ساخت پایه‌ها از نبشی، نبشی ۶۰ درجه، میل گردهای توپر، پروفیل ‌های خمکاری شده و… نیز استفاده می‌شود.

اعضای داخلی ( بریس‌ها ) از نبشی، لوله و میلگرد ساخته می‌شود. این نوع دکل‌ ها برای نصب آنتن های ماکروویو، آنتن های موبایل و بی سیم استفاده می‌شود.

دکل‌های مهاری

یکی دیگر از انواع دکل مخابراتی پارس دکل، دکل‌های مهاری به دکل‌هایی گفته می‌شود که بوسیله سیم مهار به زمین یا تکیه گاه دیگری مهار گردند. مزیت عمده این نوع دکل‌ها وزن پایین آنها می باشد. اغلب در شبکه تلفن همراه، شبکه‌های بی سیم شهری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این دکل‌ ها قابلیت نصب در پشت بام منازل و ادارات را داشته و در زمان هایی که نیاز به ارتفاعی بیش از ارتفاع پشت بام جهت نصب آنتن های مخابراتی می باشد، کاربردهای بسیاری دارند.

این نوع دکل‌ها قابلیت نصب بر روی زمین را نیز دارا می باشند.

به خاطر سبکی وزن، بهای این دکل‌ها کمتر از دکل‌های دیگر بوده و نصب آنها ساده و کم هزینه‌است.

این دکل‌ها بسته به ابعاد و نوع ساخت به چند دسته تقسیم می‌شوند از انواع آن می‌توان به دکل‌های سری G اشاره کرد که با انواعG25، G35 و G45 تولید می‌شوند.

این دکل‌ها به صورت سه و یا چهار ضلعی و به صورت سکشن‌های سه متری تولید می شوند. این دکل‌ها ابتدا توسط کارخانه دکل سازی ROHN کانادا تولید می‌شده که اکنون در بعضی مواقع با نام این کارخانه شناخته می‌شوند.

ساخت دکل مخابراتی

امروزه روش ها و اصول ساخت و نصب دکل به سبک ROHN تبدیل به نوعی استاندارد مورد قبول در صنعت ساخت دکل مخابراتی شده است.

این نوع از دکل‌های مهاری تحمل بار بسیار کم داشته و تنها برای نصب آنتن ‌های بی سیم و یا دیش‌ های کوچک استفاده می‌گردند.

عدد مقابل G نشان دهنده عرض قاعده بخش‌ها به سانتیمتر می‌باشد. این دکل‌ها به دلیل سبکی بیشتر در پشت بام‌ها نصب می‌شوند و حداقل در هر ۹ متر به وسیله سیم مهار از سه جهت مهار می‌شوند.

ارتفاع مهار بنا به شرایط نصب، ارتفاع دکل و بار بر روی دکل می تواند متفاوت باشد.

دکل‌های تک‌پایه

دکل‌های تک‌پایه یا مونوپل به دکل‌هایی گفته می‌شود که به صورت تک‌پایه باشد. این دکل‌ها با مقاطع چند وجهی ساخته می‌شود.

این نوع دکل‌ها بر روی یک پایه استوار بوده و لنگر زیادی در پای دکل وجود دارد.

لرزش این دکل‌ها به تناسب بقیه دکل‌ها بیشتر می‌باشد. این نوع دکل‌ها با توجه به فضای کمی که اشغال می‌کنند در محیط‌های شهری که زمین از ارزش بالائی برخوردار است استفاده می‌شود.

ظرفیت باربری آنها محدود بوده و در اکثر مواقع تنها برای شبکه موبایل استفاده می‌شود. این دکل‌ها تنها با جرثقیل نصب می‌شود و لذا در محل هایی نصب می گردند که امکان حرکت و نصب با جرثقیل وجود داشته باشد.

دکل‌های بازتابی

دکل‌های بازتابی یا پسیو رفلکتور دکل‌هایی هستند که به صورت آینه امواج رادیوئی را منعکس می‌کنند.

در مناطقی که به دلیل عوارض طبیعی مانند کوه دکل‌ها برای انتقال امواج دچار مشکل شوند برای دور زدن کوه از این نوع دکل‌ها استفاده می‌کنند. این نوع دکل‌ها دارای پنل بزرگی بوده که زاویه آن قابل تنظیم می‌باشد.

استفاده از دکل های بازتابی در گذشته مرسوم بوده است و امروزه استفاده نمی گردند.

 

دکل مخابراتی پارس دکل

 

 

طراحی دکل

مبنای طراحی دکل‌ها بر اساس کاربرد و محل نصب و بار ناشی از وزش باد وارد بر دکل می‌باشد. در طراحی دکل‌ها از آئین‌نامه‌ها و استانداردهای متعددی به شرح ذیل استفاده می‌شود :

  • آئین نامه ۲۸۰۰ ایران
  • آئین نامه فولاد AISC
  • استاندارد طراحی دکل‌های مخابراتی EIA-RS-222-F

اجزای دکل

دکل‌ها به صورت قطعات پیش ساخته قابل مونتاژ ساخته می‌شوند.

متریال استفاده شده اغلب از آهن نوع ST37 و در برخی قطعات برای مقاومت بیشتر از نوع ST44 یا ST52 استفاده می‌شود.

قطعات دکل پس از ساخت جهت جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی گالوانیزه گرم می‌شود.

پیچ و مهره‌های دکل‌ها اغلب از نوع پیچهای مقاوم  A325 یا معادل آن گرید ۸٫۸ بوده و به صورت گالوانیزه گرم استفاده می‌شود.

پی

مبنای طراحی فونداسیون‌های دکل مخابراتی پارس دکل جهت لهیدگی و واژگونی استوار است.

در استاندارد EIA-RS-222-F برای فونداسیون‌ها بر اساس فرمول‌هایی حداقل عمق تعریف شده است.

با توجه به اینکه دکل‌ها در برابر وزش باد مستعد واژگونی هستند مقرون به صرفه‌ترین نوع فونداسیون‌ها فونداسیون‌های عمقی می‌باشد.
در دکل‌های خودایستا بدلیل بروز کشش در یکی از پایه‌ها به صورت پاشنه‌ای و در دکل‌های مونوپل بدلیل بروز گشتاور زیاد در پای دکل به صورت شمعی طراحی می‌شود.

در زمین‌های سنگی به دلیل مشکلات حفاری فونداسیون‌ها به صورت سطحی و گسترده طراحی می‌شود چرا که به دلیل وزن بالای خود بتواند گشتاور ناشی از واژگونی را تحمل نماید.

سیستم روشنائی

با وجود ساختمانها و آنتن های مرتفع و در جهت ایمن سازی آنها، نصب یک چراغ در بالای دکل مخابراتی الزامی می باشد، چراغ دکل از نوع LED بوده چرا که با توجه به طول عمر و کارایی بالای این چراغ ها نیاز به تعویض و رفع عیب سیستم روشنایی حداقل باشد.
قابلیت استفاده چراغ LED دکل از صفحات خورشیدی (عدم نیاز به برق شهری) و همچنین فتوسل برای زمان روشن و خاموش شدن بصورت اتوماتیک بر اساس نور محیط از دیگر مزایای این سیستم می باشد.

چراغ دکل LED ضمن کاهش توان مصرفی تا ۸ وات امکان ایجاد حداقل شدت نور ۴۰۰candle را فراهم می نماید. لامپ دکل LED به شکلی طراحی شده است که به راحتی قابل نصب در سرپیچهای موجود می باشد.

پارس دکل، دکل مخابراتی پارس دکل را با بهترین قیمت و کیفیت تولید میکند و مفتخر است که ساخت انواع دکل مخابراتی را با قیمت عالی سالیان سال است که در بازار ایران و خاورمیانه در دست گرفته است .

سیستم برقگیر

سیستم برقگیر یا به عبارتی سیستم زمین به سیستم دریافت بار الکتریکی رعد و برق و انتقال آن به زمین می‌باشد تا از آسیب رساندن به آنتن ها و متعلقات دیگر جلوگیری به عمل آید.

انواع مختلف برق گیر های معمولی و هوشمند در بالاترین نقطه دکل نصب می گردند و توسط کابل ارت دکل به چاه ارت مجزا برای دکل متصل می گردند.

برای مشاوره و خرید هر گونه دکل مخابراتی پارس دکل میتوانید با مشاوران پارس دکل همراه باشید.

 

این مطلب را دوست داشتید؟ به ما امتیاز دهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

اگر درباره این مطلب نظری دارید می توانید از طریق این قسمت با ما و بازدیدکنندگان ما به اشتراک بگذارید.

7 + 4 =

پنل خورشیدی چیست؟

پنل خورشیدی چیست؟

پنل خورشیدی مهمترین بخش یک سیستم انرژی خورشیدی است. تابش نور خورشید بر روی پنل خورشیدی باعث تولید جریان الکتریکی می شود. در ادامه به

استانداردهای نصب دکل مخابراتی

استانداردهای نصب دکل مخابراتی

برای نصب دکل های مخابراتی نیز مانند دیگر دکل ها استانداردهایی وجود دارد. ضروری است که دکل مخابراتی تا شعاعی معین برای انسان ها، تاسیسات،