09171072507
دکل برق

انواع دکل های انتقال برق

انواع دکل های انتقال برق

انواع دکل های انتقال برق، دکل های انتقال نیرو به دو دسته‎ تقسیم می شوند:

  • دکل های مشبک (لتیس=Lattice)

  • دکلهای تلسکوپی (تک پایه)

دکل برق

شرکت پارس دکل تولید کننده انواع دکل برق

دکل های تلسکوپی زیبا تر هستند و جای کمتری می‎گیرند. این دکل ها در وسط بلوار‌ ها قابل نصب می‌باشند.
دکل های لتیس بزرگ تر، قوی ‎تر و ارزان ‎تر هستند.
برج‌های روشنایی، معمولا برای روشنایی محوطه‌ های بزرگ مانند استادیوم‌ها، پارک‌ها، بوستان‌ها، تفرجگاه‌ها، میادین، خیابان‌ها، محوطه‌ ی ساختمان‌ هایی نظیر بیمارستان‌ ها، ساختمان‌ های دولتی و کارخانجات و شرکت‌ ها، میادین، فرودگاه‌ ها، استادیوم‌ ها، پایانه‌ ها، تقاطع‌ ها، پل‌ ها و … استفاده می‌شوند.
تکنولوژی چندان پیچیده‌ ای ندارند و شرکت‌ های داخلی می‌توانند برابر استاندارد‌ ها نمونه‌ های مختلف آن را تولید کنند.

پخش نور گسترده و یک نواخت، بدون خیرگی، به سبب ارتفاع زیاد برج‌ ها، از مزایای آنهاست.
گاهاً روی این پایه‌ ها از سیستم مکانیزه فرود و صعود سبد پروژکتور استفاده می‌شود که به وسیله‌ ی آن می‌توان پروژکتور‌ها را بالا و پایین برد و این تکنولوژی سرویس و نگهداری برج را آسان و ارزان می‌نماید، زیرا برای تعمیر و نظافت پروژکتور و یا تعویض لامپ‌ها، دیگر نیاز به جرثقیل نبوده و تعمیرکار به آسانی می‌تواند به کمک سیستم کنترل میکروپروسسوری نصب شده در داخل بدنه‌ی برج روشنایی، اقدام به تعویض لامپ‌ها و یا تعمیر پروژکتور‌ها نماید.
ارتفاع این برج‌ها می‌تواند بسته به کاربرد آن‌ها متفاوت باشد. ارتفاع‌ های ۱۲ تا ۳۰ متر بیشتر رایج است.

دکل برق
بدنه‌ ی اصلی برج، به صورت هرم ناقص، با توجه به ارتفاع، ۶، ۸، ۱۲، ۱۴ و ۱۶ وجهی ساخته می‌شود و به ترتیب
قطر بدنه از بالا به پایین تغیر می‌نماید. پوشش بدنه گالوانیزه است.
تعداد پروژکتورهای قابل نصب روی برج روشنایی تلسکوپی از ۴، ۶، ۸، ۱۲، ۱۶، ۲۴ تا ۳۰ دستگاه متغیر بوده و می‌توان از انواع پروژکتورهای روشنایی ۱ × ۴۰۰ وات، ۲ × ۴۰۰ وات، ۱ × ۱۰۰۰ وات و ۲ × ۱۰۰۰ وات استفاده نمود.
گاهی سیستم‌های کنترل و فرمان، مدارهای حفاظتی و … در تابلویی مجزا در داخل بدنه‌ ی برج‌ های روشنایی تلسکوپی نصب می‌شود که موجب ایمنی بیشتر و اشغال فضای کمتر می‌گردد.
برای اینکه وسایل پرنده، مانند هواپیما و هلیکوپتر بتوانند برج را ببینند، در بالای برج یک چراغ اعلام خطر نصب می‌شود.
نصب میله‌ی برقگیر در نوک برج، اجزای الکتریکی و الکترونیکی برج را در برابر صاعقه، رعد و برق و ابرهای باردار محافظت می‌نماید.
در برخی برج‌های نوری تلسکوپی، سیستم صعود و فرود سبد پروژکتور به گونه‌ای طراحی می‌ شود و از قطعاتی استفاده می‌گردد که از ایمنی و حفاظت بالایی برخوردار باشند. مانند استفاده از موتور گیربکس دوبل، مدار کنترل و فرمان مناسب با قطعات مرغوب، سیستم قفل اینتر لاک اتوماتیک و…
دکل‌های تلسکوپی متحرک (سیار) برای مقاصد نظامی و امدادرسانی و مخابراتی کاربرد دارند که این مدل از دکل‌ها نیز در ایران تولید می‌شود.

شرکت پارس دکل تولید کننده انواع دکل برق

انواع دکل های انتقال نیرو از نظر کاربرد:

  • دکل های آویزی (Suspension Towers):

هر گاه مسیر خط انتقال نیرو مستقیم باشد و یا انحرافات ناچیزی داشته باشد، از دکل های آویزی استفاده می‎گردد. به این نوع دکل‌ ها به دلیل قرار گرفتن در مسیر مستقیم، دکل های عبوری (Tangent) نیز گفته می‌شود.

  • دکل های زاویه (Tension Towers):
گاهی اوقات لازم است مسیر خط به چپ یا راست منحرف گردد.
به عنوان مثال اگر در مسیر کوهستانی برج‌گذاری انجام شود، مسیر دارای پیچ و خم می‌باشد که در آنجا مجبوریم مسیر‌ها را بصورت خطوط شکسته به هم متصل کنیم.
در نقطه ‎ی انحراف از دکل‌ های زاویه استفاده می‌شود.
این دکل‌ ها از لحاظ بارگذاری و آهن‌آلات مصرفی نسبت به دکل های میان مسیری (Suspension) سنگین‌تر می‌باشند.
لازم به ذکر است، دکل های انتهایی (Terminal Tower) که در انتهای خط انتقال یا مناطق خاص استفاده می‌گردد بدلیل تحمل نیروهای یک طرفه، از نوع دکل های کششی (Tension Towers) با بیشترین زاویه می‌باشند.
  • دکل‌های انتقال برق تلسکوپی:
ساختار دکل‌های برق تلسکوپی، شبیه پایه‌ های روشنایی تلسکوپی است.
نمونه‌ ای از این دکل‌ ها در یک خط چهار مداره‌ی ۱۳۲ کیلوولت، برای نخستین بار در سال ۱۳۸۶ در خوزستان استفاده شد.
مزیت این دکل‌ ها به دکل‌ های مشبک خرپایی محیطی، اشغال فضای بسیار کمتر است.
به طوری که یک دکل تلسکوپی برای خط انتقال ۴۰۰ کیلولت، با ارتفاع ۵۰ متر، برای استقرار تن‌ها به ۳ متر مربع فضا نیاز دارد، اما یک دکل خرپایی مشابه، نیاز به ۱۲۵ متر مربع فضا خواهد داشت.
این ویژگی دکل‌های تلسکوپی باعث می‌شود در شهرها، که فضا کمتر و قیمت زمین بسیار بیشتر است، گزینه‌ ی اول برای خطوط انتقال نیروی درون شهری باشند.
دکل برق

معایب دکل‌های تلسکوپی:

از معایب دکل‌ های تلسکوپی به بد منظر بودن آن‌ها اشاره شده است.

این مورد مخصوصا در مورد دکل‌های انتقال نیرو مطرح است تا دکل‌های روشنایی.
مشکل اصلی مردم با دکل‌های تلسکوپی انتقال نیرو، از باب شایعاتی است که در مورد احتمال بیماری و سرطان‌ زا بودن پایه‌ های برق فشار قوی مطرح می‌شود. اصولا مردم دوست ندارند یک دکل فشارقوی برق از وسط کوچه‌ شان عبور کند.
در مورد دکل‌ های روشنایی فشارقوی، با توجه به اینکه ولتاژ این دکل‌ها چندان بالا نیست، نگرانی‌های مردم احتمالا بیشتر از جانب تکنولوژی لامپ‌ها و نورافکن‌هایی است که در این دکل‌ها به کار می‌رود.

این احتمال وجود دارد که بر اثر حرارت زیاد این لامپ‌ها، اشعه‌ی ماورا بنفش تولید شده بیش از حد مجاز باشد و برای کسانی که طولانی مدت در معرض تابش آن‌ها قرار گیرند خطرآفرین شود.

این مطلب را دوست داشتید؟ به ما امتیاز دهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

اگر درباره این مطلب نظری دارید می توانید از طریق این قسمت با ما و بازدیدکنندگان ما به اشتراک بگذارید.

سه × چهار =

پنل خورشیدی چیست؟

پنل خورشیدی چیست؟

پنل خورشیدی مهمترین بخش یک سیستم انرژی خورشیدی است. تابش نور خورشید بر روی پنل خورشیدی باعث تولید جریان الکتریکی می شود. در ادامه به

استانداردهای نصب دکل مخابراتی

استانداردهای نصب دکل مخابراتی

برای نصب دکل های مخابراتی نیز مانند دیگر دکل ها استانداردهایی وجود دارد. ضروری است که دکل مخابراتی تا شعاعی معین برای انسان ها، تاسیسات،