دکل خود ایستا

صفحه اصلی » وبلاگ » دکل خود ایستا

دکل خود ایستا

 

 

دکل خود ایستا

 

خصوصیات قطعات در انواع دکل خود ایستا : کلیه دکل ها از جمله دکل ۴ پایه به صورت قطعات و اجزای از پیش ساخته شده هستند. که این قطعات می توانند به راحتی بهم مونتاژ شوند. موادی که در این قطعات استفاده می شود معمولا از فولاد ST37 می باشد. برای مقاومت بیشتر بعضی از قطعات خاص از فولاد ST44 یا ST52 استفاده می شود. برای طراحی فونداسیون دکل‌های مخابراتی میزان فشار وارد شده دکل بر فونداسیون و همچنین نوع خاک محل نصب دارای اهمیت می باشد.

قطعات این دکل از هم جدا می باشد و به صورت مجزا ساخته می شوند. سپس برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی توسط گالوانیزه گرم پوشش داده می شود. نصب قطعات این دکل آسان می باشد و می توان با استفاده از نقشه ای که همراه قطعات است. به راحتی آنها را بهم متصل نمود. پیچ و مهره‌ های دکل‌ ها اغلب از نوع پیچ های مقاوم گرید ۸٫۸ بوده و به صورت گالوانیزه گرم استفاده می شود.

دکل خود ایستاشامل موارد زیر می باشد:
خود ایستا ۳ پایه لوله نبشی
خود ایستا ۳ پایه تمام نبشی
خود ایستا ۴ پایه
خود ایستا ICB
خود ایستا RDS
خود ایستا NB
که در ادامه همه آن ها رو توضیح خواهیم داد.

دکل خودایستا

تاورکو تولید کننده انواع دکل های خودایستا ۳ پایه شامل دکل خودایستا ۳ پایه تمام نبشی و دکل خودایستا ۳ پایه لوله نبشی با استاندارد های روز دنیا و مخابرات ایران می باشد.

دکل خود ایستا چهار پایه
دکل خود ایستا چهار پایه

آئین‌نامه‌ها و استاندارد های استفاده از دکل خود ایستا
آئین نامه ۲۸۰۰ ایران
آئین نامه فولاد AISC
استاندارد طراحی دکل‌های مخابراتی EIA-RS-222-f
فونداسیون برای دکل ها

طبق استاندارد EIA-RS-222-f برای دکل های مخابراتی دو نوع فونداسیون معرفی شده است:

فونداسیون عمقی: در خود ایستا به دلیل بروز کشش در یکی از پایه‌ها به صورت پاشنه‌ ای و در منوپل بدلیل بروز گشتاور زیاد در پای دکل به صورت شمعی طرح می‌ شود.
به دلیل مشکلات حفاری در زمین های سنگی فونداسیون ها به صورت گسترده و سطحی طراحی می شود. که بتواند گشتاور ناشی از واژگونی را به دلیل جرم بالای خود تحمل کنند.
طبق نقشه موجود تمام قطعات و اجزای دکل به صورت مجزا ساخته شده اند. و برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی این قطعات را با گالوانیزه گرم پوشش می دهند. پیچ و مهره‌های دکل‌ ها معمولا از نوع پیچ های مقاوم گرید ۸٫۸ می باشد.

با توجه به شرایط محل نصب دکل خود ایستا ۳ پایه ، نصب این نوع دکل ها با جرثقیل یا به وصورت دستی انجام می شود.

شرکت تاورکو به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان و ارائه دهندگان خدمات دکل های مخابراتی توانایی طراحی ،.ساخت و اجرای انواع دکل های مهاری در سراسر کشور ایران را دارا می باشد.

دکل خود ایستا ۳ پایه لوله نبشی :
دکل خود ایستا ۳ پایه لوله نبشی دارای سه پایه اصلی است. و به صورت مشبک می باشد. برای ساخت پایه های این دکل از نبشی ۶۰ درجه استفاده می کنند. همچنین از پروفیل های خمکاری شده و میلگرد های توپر و… .در ساخت آن به کار برده می شود. قطعات داخلی دکل خود ایستا ۳ پایه لوله نبشی از نبشی ، لوله ، میلگرد ساخته شده است. این نوع دکل مناسب آنتن های مایکرویوو و برای نصب آنتن های موبایل و بیسیم می باشد.

خصوصیات کلی دکل خود ایستا ۳ پایه لوله نبشی
هر سکشن از این نوع دکل غالبا ۶ متر می باشد.که می تواند انواع دکل ها نگهداری کند. و توانایی مقاومت جلوی نیروی باد های قوی را دارد. برای طراحی دکل خود ایستا ۳ پایه لوله نبشی به مورد را باید در نظر گرفت:

نوع و تعداد آنتن ها
سرعت باد منطقه نصب دکل
قطعات این دکل از هم جدا می باشد و به صورت مجزا ساخته می شوند. سپس برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی توسط گالوانیزه گرم پوشش داده می شود. نصب قطعات این دکل آسان می باشد و می توان با استفاده از نقشه ای که همراه قطعات است.به راحتی آنها را بهم متصل نمود.

انواع دکل خود ایستا ۳ پایه لوله نبشی :
دکل خود ایستا ۳ پایه لوله نبشی : اجزای داخل این نوع دکل به صورت نبشی می باشد. و دارای پایه های لوله ای است. در اینجا وقتی بخواهیم اجزای داخلی دکل را بهم متصل کنیم از پیچ و مهره استفاده می کنیم. اتصالات سکشن این نوع دکل به صورت فلنچی است.
دکل خود ایستا ۳ پایه تمام نبشی : پایه های این دکل به صورت نبشی ۶۰ درجه می باشد. که تمام اجزای آن از نبشی تشکیل شده است. سه پایه تمام نبشی می تواند تعداد آنتن زیاد را که با سطح باد خور بالا قرار دارد ، تحمل کند. در این دکل برای اتصال از پیچ و مهره استفاده می شود.
دکل خود ایستا ۳ پایه تمام نبشی
یکی از انواع دکل های ۳ پایه ، دکل ۳ پایه تمام نبشی می باشد. اجزای داخلی این دکل از بریس ، هوریزنتال ، ریداندنت و … تشکیل شده است و از نبشی ۹۰ درجه ساخته شده اند. پایه های اصلی این دکل نیز از نبشی ۶۰ درجه ساخته شده است.

این نوع دکل ها دارای ۳ یا ۴ پایه اصلی بوده و قطعات داخلی آن به صورت خرپایی. به هم متصل میشوند و معمولا برای نصب آنتن های مایکروویو ، موبایل و وایرلس می باشد. دکل ۳ پایه تمام نبشی می تواند از انواع تجهیزات و آنتن های مخابراتی نگهداری کند. تحمل فشار نیروی باد های مختلف بر دکل را دارند.

روش های ایجاد زاویه ۶۰ درجه در خود ایستا ۳ پایه تمام نبشی
روش اول‌: بر روی نبشی های پایه اصلی یک نیرو مکانیکی وارد می کنیم. قبل از این که قطعات دکل را به هم متصل کنیم ، بین بال ها زاویه را از ۹۰ درجه به ۶۰ درجه تغییر حالت می دهیم.

روش دوم: در روش اول وقتی نبشی ها را خم می کنیم ، ترک هایی بر روی نبشی ها به وجود می آید. در نتیجه برای رفع این مشکل می توان در محل خم از پلیت های اتصال روی محیط جهت متصل کردن نبشی های داخلی به پایه اصلی ، از یک مثلث متساوی الاضلاع استفاده کرد.

دکل خود ایستا ۴ پایه :
یکی از انواع دکل ، خود ایستا ۴ پایه می باشد. پایه های اصلی و قطعات و اجزای داخلی این دکل شامل بریس ها ، ریداندنت ها ، هوریزنتال ها و … می باشد. که از نبشی ۹۰درجه ساخته شده است و همان طور که از نام آن پیداست دارا ۴ پایه اصلی است. این دکل مناسب برای نصب انواع آنتن های مایکروویو ، موبایل و وایرلس می باشد. و مبنای طراحی این نوع دکل ها میزان بارگذاری و سرعت باد منطقه نصب می باشد.

دکل خود ایستا طرح ICB :
در دکل ICB پایه های اصلی دکل از لوله بدون درز که به آن مانیسمان می گویند تشکیل شده است. این دکل یک نوع خود ایستا ۳ پایه می باشد. اجزای داخلی دکل ICB ازمیلگرد تشکیل شده است.

که این میلگرد ها به صورت خرپایی بین پایه های اصلی متصل شده اند. دکل ICB قابلیت جابه جایی دارد زیرا از فونداسیون از پیش ساخته شده برخودار می باشد. از دقت بالایی برای طراحی این نوع دکل استفاده شده است. و نصب آن آسان و سریع است زیرا دارای سکشن های یکپارچه می باشد.

دکل ICB از ارتفاع ۲۴ تا ۳۶ متری در سکشن های ۶ متری با قاعده مثلثی طراحی و نصب شده اند. برای نصب خود ایستا ICB از جرثقیل استفاده می شود. تمام اجزای دکل با گالوانیزه گرم پوشش داده شده است. تا از خوردگی و زنگ زدگی جلوگیری کند. پیچ و مهره‌ هایدکل‌ ICB معمولا از نوع پیچ های مقاوم گرید ۸٫۸ بوده و به صورت گالوانیزه گرم استفاده می شود.

دکل خود ایستا طرح RDS
دکل RDS همانند دکل ICB پایه های اصلی آن از لوله بدون درز که به آن مانیسمان می گویند تشکیل شده است. قطعات داخلی این نوع دکل شامل بریس ها ، هوریزنتال ها ، ریداندنت ها و … می باشد. این اجزا از نبشی ساخته می شوند. پایه های اصلی دکل RDS نسبت به دکلهای خودایستا دیگر بهم نزدیک می باشد. که این ویژگی برای فضا های کوچک مانند فضای شهری بسیار مناسب می باشد که عموما برای نصب آنتن های مایکروویو ، موبایل و وایرلس استفاده می شود.

دکل خود ایستا طرح NB
دکل NB یک نو خود ایستا ۴ پایه می باشد. این دکل دارای ۴ پایه اصلی است که این پایه ها نسبت به دکل های ۴ پایه دیگر بهم نزدیکتر می باشد و همین ویژگی سبب شده تا این دکل مناسب فضای های محدود مانند فضای شهری شود. قطعات و اجزای داخلی این دکل شامل بریس ها ، هوریزنتال ها ، ریداندنت ها و … می باشد و عموما مناسب برای نصب آنتن های مایکروویو ، موبایل و وایرلس می باشد.

دکل مخابراتی
دکل های مخابراتی ترکیبی از سازه های فولادی هستند که برای حمایت از آنتن های مخابراتی و پخش آن ها طراحی شده اند. ارتباط بی‌سیم برای اغلب بخش‌ها مانند شبکه‌های تلفن همراه، آنتن تلویزیون و نیز پخش رادیویی با استفاده از برج‌ های مخابراتی متصل است. یک برج مخابرات کامل می‌ تواند به عنوان یک مجموعه کامل از ساختار های مکانیکی و واحد پردازش سیگنال الکترونیکی تعریف شود که برای اتصال ازطریق این برج‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این دکل ها بسته به حوزه‌ ای که در آن واقع شده‌ اند و برای طرح‌ های مختلف ، می ‌توانند در ارتفاع متفاوت باشند .

این برج ‌ها می ‌توانند از محدوده بین ۱۵ تا۶۰ متر و همچنین بالاتر تغییر کنند. انواع مختلفی از دکل های مخابراتی وجود دارد و می توان آن‌ ها را بر اساس عملکرد ساختاریشان مانند دکل های خود ایستا ، دکل مهاری ، دکل منوپل طبقه‌ بندی کرد.
از دکل های مخابراتی برای امکان برقراری ارتباط میان مردم استفاده می‌ شود. برقراری ارتباط از طریق شبکه نیاز به آنتن بسیار بلند برای انتقال موثر و دریافت ارتباطات رادیویی دارد.
در صورت فقدان ساختمان‌ های بلند که آنتن‌ ها می‌ توانند بر روی آن نصب شوند ، از برج‌ ها نیز می توان برای سوار کردن آنتن به کار برد. امروزه بازار مخابراتی تقاضای افزایش دکل های ارتباطی مخابرات را در مناطق روستایی و مناطق خارج از شبکه کرده است. افزایش سرعت شهرنشینی منجر به صعود ناگهانی در توسعه و نیز اتخاذ افزایش فن‌ آوری در نفوذ گوشی‌ های هوشمند شده ‌است؛ چرا که این افزایش در کاربرد سالانه داده‌ های بی‌ سیم از طریق شبکه‌ های بی‌ سیم در سراسر جهان وجود دارد.
این امر منجر به بهبود اقتصاد کلی ، به ویژه با توجه به مناطق روستایی باعث تسهیل افزایش درآمد شد. بنابراین ، افزایش نفوذ دکل های مخابراتی در مناطق روستایی و خارج از شبکه به عنوان یکی از عوامل محرک اصلی شد که برای این بازار پیش‌ بینی می‌شود که امکان ایجاد شغل و کاهش نرخ بیکاری در این مناطق را فراهم می‌آورد.
می توان از شکل بالا مشاهده کرد؛ درجه شهرنشینی در سراسر جهان به ۵۵ % رسیده‌ است. این میزان شهرنشینی به افزایش نفوذ دکل های مخابراتی در مناطق روستایی و همچنین مناطق خارج از شبکه حق افزایش تقاضا برای دکل های مخابراتی را داده‌ است.
علاوه بر این ، افزایش پایگاه مشترک برای شبکه های تلفن همراه ، نیازمند یک زیرساخت ارتباطی تقویت شده است که خواستار استقرار بیشتر دکل ها است. به خصوص در سال‌های اخیر ، بازار مخابرات به دلیل رشد تاریخی در تعداد کاربران اینترنت و نیز پذیرش روبه ‌رشد گوشی‌های هوشمند در هر کشور توسعه‌ یافته و هم در مناطق در حال توسعه ، به سرعت در حال رشد ‌است.
با افزایش تعداد مشترکین تلفن همراه ، تعداد رو به افزایشی از ارائه دهندگان خدمات مخابراتی مطرح می‌ شود و به طور کلی منجر به رشد مواجهه عمومی با امواج رادیویی از دکل های مخابراتی می‌ شود.

( دکل خود ایستا خود یکی از انواع برجسته ترین دکل های موجود در پروژه های سراسر جهان است. در مقایسه با دکل مهاری، آنها دارای مزایای متعددی هستند مانند ساخت آسان ، و عملیات و نگهداری راحت. با توجه به ویژگی های خطوط UHVDC ± ۸۰۰ کیلوولت در چین ، دکل خود ایستا خود به نوعی دکل مرجع هستند. )

برای اطلاع از قیمت انواع دکل ها و محصولات و خدمات شرکت تاورکو می توانید با مشاورین فروش ما تماس حاصل نمایید تا به صورت کامل در رابطه با قیمت دکل خود ایستا به ما مشتریان عزیز مشاوره دهند و از قیمت روز مطلع شوید.

۵/۵ ( ۱ نظر )

در مورد نویسنده : پارس دکل
گروه صنعتی پارس دکل تولید کننده انواع دکل های مخابراتی؛نظارتی؛روشنایی و سازه های صنعتی

ارسال نظر