09171072507
نصب دکل ایرانسل در منزل

نصب دکل ایرانسل در منزل

در سال های اخیر به دلیل استفاده زیاد از تلفن همراه، نصب دکل ایرانسل در منزل رایج شده است. نصب برخی از دکل ها مانند دکل مخابراتی بر روی پشت بام انجام میگیرد. قبلا برای نصب این دکل ها نیاز به تخریب بخشی از پشت بام بود. اخیرا استفاده از روش هایی مانند کاشت میلگرد و کاشت بولت به دلیل اقتصادی تر بودن و همچنین عملکرد بهتر مورد استقبال قرار گرفته است.

در این روش به جای تخریب بتن سقف، با استفاده از کاشت شیمیایی، بولت هایی درون سقف کاشته می شوند و دکل بر روی آن ها نصب می شود.

از نظر اقتصادی هزینه تمام شده این روش به میزان قابل توجهی پایین تر از روش های دیگر است و از نظر فنی نیز چون کم ترین میزان آسیب را به سازه وارد می کند، اجرای آن معقول تر به نظر می رسد.

 

نصب دکل ایرانسل در منزل

 

 

نصب دکل ایرانسل در منزل

امروزه با گسترش استفاده از خدمات ارتباط جمعی، نیاز به گسترش زیرساخت های آن هم افزایش پیدا کرده است. نصب دکل به صورت صحیح و با رعایت قوانین تدوین شده در این زمینه توسط شهرداری ها می تواند متضمن ایمنی دکل باشد.

توجه داشته باشید که نصب دکل حتما باید با توجه به قوانین صورت بگیرد.

همیشه بهتر است به جای باور حرف‌هایی که بی‌اساس دهان به دهان در میان مردم می‌چرخند، به نهادها و استانداردها اعتماد داشته باشیم.

در سال‌های اخیر، ده‌ها بار مدیران وزارت ارتباطات و خود شخص وزیر ارتباطات تاکید کردند که عملکرد تمام اپراتورها در نصب و راه‌اندازی دکل‌های موبایل، انتخاب مکان، رعایت استانداردهای محیطی و فنی، میزان تشعشعات الکترومغناطیس و اثرات تجمعی امواج رادیویی مورد بررسی و نظارت پیوسته قرار دارد.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوی در گزارش‌های فصلی خود تاکید می‌کند میزان تشعشعات رادیویی در ایران یک دهم حد مجاز و استاندارد جهانی هستند.

 

اپراتورها برای استفاده از بام ساختمان‌ها یا زمین ملک‌هایی که عمومی نبوده و در تصرف اشخاص قرار دارند، مبالغی به عنوان اجاره پرداخت می‌کنند.

کلیه هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری آنتن‌های موبایل و تجهیزات نصب شده بر عهده خود اپراتورها است و هیچ مسئولیتی متوجه مالکان و صاحبان ساختمان‌ها نخواهد بود.

بنابراین، گاهی اوقات بهترین فرصت است بام ساختمانی که هیچ کاربری دیگری ندارد را برای نصب یک آنتن BTS استفاده کنیم و علاوه بر درآمدزایی، ارزش افزوده‌ای برای ساختمان ایجاد نماییم.

منازل و ساختمان‌های همسایه هم می‌توانند از مزایای این آنتن BTS استفاده کنند و مشکل آنتن‌دهی موبایل در آن کوچه و محله را رفع کرد.

گاها مشاهده می‌شود منازل مناطق و کوچه‌هایی به خاطر نداشتن وضعیت آنتن‌دهی مناسب؛ به قیمت‌های ارزان‌تری به فروش می‌روند و ساختمان‌هایی که آنتن‌دهی موبایل مناسبی داشته یا در مجاورت آنتن‌های BTS اپراتورهای مختلف قرار گرفتند؛ بهای بیشتری یافته و برای کارهای اداری و کسب‌وکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

نصب دکل ایرانسل

نصب دکل های اینترنتی و دکل های شرکت های مخابراتی مانند ایرانسل با دکل مخابراتی و دکل های مورد استفاده برای دوربین های کنترل ترافیک تفاوت هایی دارد.

به دلیل نیاز به استفاده از این دکل هادر مناطق شهری و محله ها و در فواصل نسبتا نزدیک به هم و همچنین لزوم نصب آن ها در ارتفاع جهت عملکرد بهتر آن ها، معمولا این دکل ها بر روی بام منازل مسکونی نصب می شوند.

برای نصب این دکل ها معمولا تلاش بر نصب آن ها بر روی بام ساختمان های بلند در منطقه است. اما نصب آن ها با چالش هایی روبرو خواهد بود. این چالش ها علاوه بر پیدا کردن محل مناسب برای نصب و موارد دیگر شامل مسائل فنی نیز می گردد.

یکی از مهم ترین  چالش های فنی این است که معمولا این دکل ها قرار است بر روی بام هایی نصب شود که ساختمان آن ها قبلا تکمیل شده است. در این حالت احتمالا بام ایزوگام شده و اطلاعات سازه ای زیادی نیز در دسترس نمی باشد. از طرفی با توجه به الزاماتی که در خصوص ایمنی این دکل ها باید رعایت شود و جهت اطمینان از نصب صحیح آن ها باید از شرایط سازه اطلاع داشت تا بتوان اتصال مناسبی با آن برقرار نمود.

در این حالت در روش سنتی معمولا قسمت بالایی بام تخریب می شد. در صورتی که قرار بود دکل بر روی ستون نصب گردد نیز، قسمت بالای ستون تخریب شده و بولت های مورد نیاز برای زیر دکل درون ستون قرار داده شده و مجددا بتن ریزی صورت می گرفت. این روش علاوه بر صرف زمان و هزینه زیاد می توانست با ایجاد آسیب های سازه ای نیز همراه باشد.

در روش های جدیدتر معمولا از کاشت آرماتور برای نصب دکل های اینترنتی که قرار است بر روی بام نصب گردند، استفاده می شود. در این روش نیازی به تخریب نبوده و تنها محل نصب دکل سوراخکاری شده، درون آن چسب های مخصوص کاشت (چسب هیلتی) تزریق شده و بعد از کاشت میلگردها، نصب دکل انجام می شود.

همان طور که اشاره شد، معمولا دکل های اینترنتی که روی بام منازل نصب می شوند، وزن زیادی ندارند، با این حال به دلیل قرارگیری آن ها در ارتفاع، تحت بار باد ممکن است لنگر قابل توجهی در آن ها ایجاد شود. به همین دلیل برای اطمینان از عملکرد صحیح آن ها باید کاشت به تعداد کافی و با رعایت ضوابط آیین نامه صورت پذیرد.

 

 

نصب دکل ایرانسل در منزل

 

استاندارد نصب دکل ایرانسل

استاندارد نصب دکل ها با توجه به نوع کاربری، محل نصب آن ها، ارتفاع و اهمیت آن ها تدوین می گردند. در رابطه با نصب دکل ایرانسل در مناطق شهری اخیرا شهرداری ها از جمله شهرداری تهران قوانین و استانداردهایی را تنظیم کرده اند که با رعایت آن ها می توان از آسیب های احتمالی جلوگیری نمود.

دستورالعمل های نصب دکل با هدف ساماندهی دکل ها در راستای حفظ سیمای شهری و حفظ سلامت مردم، توسط شورای شهر تهران ارائه شده است که می توانید متن آن را از وبسایت شورای شهر تهران دریافت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره میتوانید با مشاوران پارس دکل در ارتباط باشید.

این مطلب را دوست داشتید؟ به ما امتیاز دهید و با دوستانتان به اشتراک بگذارید...

دیدگاهتان را بنویسید

اگر درباره این مطلب نظری دارید می توانید از طریق این قسمت با ما و بازدیدکنندگان ما به اشتراک بگذارید.

یک × 3 =

پنل خورشیدی چیست؟

پنل خورشیدی چیست؟

پنل خورشیدی مهمترین بخش یک سیستم انرژی خورشیدی است. تابش نور خورشید بر روی پنل خورشیدی باعث تولید جریان الکتریکی می شود. در ادامه به

استانداردهای نصب دکل مخابراتی

استانداردهای نصب دکل مخابراتی

برای نصب دکل های مخابراتی نیز مانند دیگر دکل ها استانداردهایی وجود دارد. ضروری است که دکل مخابراتی تا شعاعی معین برای انسان ها، تاسیسات،